Navigace - Mauricius
Dovolená Mauricius Recenze hotelů Mauricius
Last minute Mauricius Hotely a ubytování Mauricius
Víza Mauricius Fotogalerie Mauricius
Mapy a průvodce Mauricius Informace Mauricius

       Přírodopis
         Zvířata

        Nebezpečná zvířata

Mauricius - Zvířata

Mauricius - Opice, Mauricius (Monkey)Pokud chceme mluvit o ostrovní fauně, musíme v první řadě začít dvěma legendárními ptáky. Prvním z nich je již vyhynulý pták dodo. Tento pomalý, nemotorný pták velikosti krocana s krátkými blanitými nohami a silnými zahnutým zobákem byl vyhuben v 17. století za vlády Holanďanů. Dalším unikátem jsou druh velkých neokřídlených holubů. I vymizení tohoto druhu způsobil člověk. Díky tomu, že se nejprve několik málo lidí a poté velké organizace začali zajímat o ochranu ptáků i ostatních živočichů, bylo zachráněno před úplným vyhynutím i mnoho dalších živočichů. Ti přežili v odlehlých oblastech ostrova. Z 50ti endemických druhů se bohužel podařilo dochovat pouze 9 druhů. Obdivovat můžete zdejší poštolky, které se podařilo také zachránit na poslední chvíli. Zdejší divoké andulky patří také k ohroženým druhům. Dalším velmi vzácným druhem je mauritijský růžový holub, největší ze všech holubů a hrdliček. Velkou skupinu tvoří různé druhy zpěvných ptáků. Vidět zde můžete ledňáčky, různé druhy holubic a papoušků a samozřejmě také nám známé vrabce a řadu mořských a vodních ptáků. Na ostrově žije okolo 15ti druhů plazů, z nichž 2 druhy žijí pouze na ostrově Ile Ronde. Savci jsou zde zastoupeni především jeleny, které sem přivezli Holanďané z Jávy, opicemi, které dovezli Portugalci nebo netopýry. Velmi častí jsou psi a divoká prasata. Kromě nich na ostrově nežijí žádná divoká zvířata. Co se týče hmyzu, žije ho zde okolo 2 000 druhů. Mauritijskou faunu si můžete prohlédnout v Muzeu v Port Louis.
Velmi rozmanitý je zdejší mořský život. Potopit se můžete ke krásným korálovým útesům, se stovkami ryb, mušlí a škeblí. Ve zdejších vodách můžete spatřit mimo jiné velryby, delfíny a mořské želvy.

Dodo
Tento pomalý a nemotorný pták velikosti krocana měl krátké nohy s blánami, silný zahnutý zobák a krátká zkosená křídla, která užíval k obraně před svými nepřáteli. Toto je popis tohoto ptáka, který vytvořili první holandští přistěhovalci. Z maleb těchto ptáků, které se dochovaly, se dalo určit, že měl barvu pohybující se od šedé k černé. Další zajímavou charakteristikou tohoto ptáka bylo, že ve svém voleti nosil kameny, které později používal k drcení ořechů a semen, ze kterých žil. Dodo kladl vždy jedno vejce do trávy. Díky snadné dostupnosti hnízd a pomalé chůzi ptáka se Dodo brzy stal obětí prvních přistěhovalců, a to i přesto, že jeho maso bylo tuhé a bez chuti. Dodo byl také hojně loven posádkami lodí, které zde čerpaly zásoby, sloužil jako zpestření jídelníčku na dlouhých plavbách. Také zvířata, které na ostrov dovezl člověk – prasata, která později zdivočela, opice nebo myši, úspěšně likvidovaly hnízda těchto ptáků. Jediné, co se dochovalo po těchto ptácích, jsou staré kresby a náčrtky. V muzeu v Port Louis můžete také vidět perfektní rekonstrukci tohoto ptáka. Vědci se domnívají, že pták vyhynul mezi lety 1681 a 1693, neboť lidé, kteří na ostrov přijeli po roce 1963 už se o ptáku vůbec nezmiňují. Dalším zajímavým, též vyhynulým ptákem, který je méně známý než Dodo byl nelétavý pták, který byl něco mezi husou a labutí s tmavě šedým peřím. Francois Leguat, který uprchl na Rodrigues popsal tohoto ptáka, zejména samici, jako nádherné stvoření. Byl mnohem elegantnější než Dodo a protože žil vždy samotářsky, dostal takové i jméno. Byl vyhuben přibližně ve stejnou dobu jako Dodo.
V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky, jídelní sestavy a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.